راه‌اندازی وبلاگ رسمی Google به زبان فارسی

ه‍.ش. ۱۳۹۰ شهریور ۱۶, چهارشنبه | ۲۲:۰۷

برچسب‌ها:

(پست شده در توییتر رسمی Google: فارسی، انگلیسی)
سلام!

قدمت قدیمی‌ترین نسخه زبان فارسی (فارسی باستان) به هزاره اول قبل از میلاد بازمی‌گردد. امروزه، به این زبان در ایران، افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان و پاره‌ای نقاط دیگر گویش می‌شود. در حدود ۵۰ درصد از جمعیت فارسی زبان از اینترنت استفاده می‌کنند -- تقریبا ۲ درصد کل کاربران اینترنت در دنیا. Google بازخورد (feedback) فراوانی از کاربران فارسی زبان دارد که درخواست ارائه محصولات بیشتری به زبان فارسی را دارند.
با انتشار این پست، ما تولد اولین وبلاگ رسمی Google به زبان فارسی را اعلام می‌کنیم. وبلاگ ما کانالی ارتباطی برای اعلان‌های محصولات، راه‌اندازی ویژگی‌ها و به‌روزآوری‌های فوری در زمانهای بحرانی برای کاربران فارسی زبانمان خواهد بود. حال، اجازه دهید از طریق این پست حقایقی را با شما درباره اینکه چه خدماتی را تاکنون به کاربران فارسی‌ زبان ارائه کرده‌ایم در میان بگذاریم:

آیا می‌دانستید سرویس جستجوی Google کاملا به زبان فارسی در دسترس شما است؟


آیا می‌دانستید پروژه +Google از ابتدا به زبان فارسی نیز تهیه شده است؟آیا می‌دانستید مرورگر Google Chrome را می‌توانید به زبان فارسی تنظیم نمایید و از طریق آن تمامی محصولات Google را به زبان دلخواه خود مرور کنید؟

آیا می‌دانستید سیستم عامل Android زبان فارسی را در رایانه‌های لوحی (tablet) پشتیبانی می‌کند (و این پشتیبانی به زودی برای یک سری از تلفن‌های Android هم ارائه می‌شود)؟

آیا می‌دانستید که Google تلاش قابل‌ توجهی کرده است که به همراه کنسرسیوم WWW (موجودیتی که استانداردهای وب را تنظیم می‌کند - W3C) پشتیبانی زبانهای دوسویه (bidirectional) مانند فارسی را در HTML (زبان اینترنت) بگنجاند؟

آیا می‌خواهید بیشتر بدانید؟ در طی هفته‌های آینده مطالب بیشتری را با شما در اینجا در میان خواهیم گذاشت.
اما کلام آخر: در فرهنگ کاری ما، دریافت بازخورد کاربر از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین خواهشمندیم نظرات خود را از طریق پیوند ایمیل ما برایمان ارسال نمایید.
به زودی دوباره با شما در تماس خواهیم بود!

پست شده توسط:
مهدی شریف زاده، راهبر تیم زبان فارسی (Mehdi Sharifzadeh, Persian Initiative Team Lead)
باب جانگ، مدیر جهانی‌سازی (Bob Jung, Director of Internationalization)
جک بویس، مدیر بومی‌سازی (Jack Boyce, Director of Localization)