پشتیبانی زبان فارسی در ابزار ورودی Google

ه‍.ش. ۱۳۹۱ اسفند ۴, جمعه | ۱۱:۳۳

برچسب‌ها: ,

رسالت Google سازماندهی اطلاعات جهان و فراهم کردن امکان دسترسی و استفاده مفید همگانی از اطلاعات است. برای تحقق دادن به بخشی از این رسالت، ما پشتیبانی از زبان فارسی را به طور پیوسته بهبود می دهیم. این اقدامات به فراهم کردن واسط کاربر فارسی برای خدمات و برنامه های ما محدود نمی شود، بلکه شامل تأمین ابزارها، خدمات، برنامه‌ها و راه حل‌هایی برای کاربران فارسی زبان است تا بتوانند محتوای خود را ایجاد کرده و توسعه دهند.ما به تازگی ابزار ورودی Google برای فارسی را منتشر کرده‌ایم که شامل مجموعه ابزارهایی است که امکان ورود نوشتار فارسی روی دستگاه‌ها و سیستم عامل‌های مختلف را به کاربران می دهند. این ابزار به صورت یک برنامهٔ مستقل برای Windows و یک برنامهٔ افزودنی برای Chrome در دسترس است، همچنین به Gmail و Google Drive نیز به صورت توکار اضافه شده تا به سادگی در این برنامه‌های وب Google در دسترس باشد. نسخهٔ Windows این ابزار در همهٔ برنامه‌های این سیستم عامل از جمله برنامه‌های پیام‌رسان فوری (چت یا IM) و نرم افزارهای اداری قابل استفاده است و نیازی به اتصال به اینترنت ندارد. برنامهٔ افزودنی Chrome بر روی سیستم عامل‌های مختلف کار می کند و امکان ورود نوشتار در وب را فراهم می سازد. با استفاده از این ابزار می‌توانید به راحتی در هر برنامه یا وب سایت، مانند Gmail و Google‎‎+‎، فارسی بنویسید.
چون می‌دانیم که کاربران مختلف نیازهای متفاوتی دارند، ابزار خود را بسیار انعطاف‌پذیر ساخته‌ایم. تایپ کردن با صفحه‌کلید سخت افزاری لاتین (انگلیسی/QWERTY)، نمایش صفحه‌کلید نرم افزاری، پیشنهاد و تکمیل واژه و نویسه‌گردانی در تمام نسخه‌های ابزار ورودی پشتیبانی می شوند. بله، برای آن گروه از شما که به صفحه‌کلیدی با برچسب‌های فارسی دسترسی ندارید یا تایپ کردن با صفحه‌کلید فارسی برایتان سخت است، امکان تایپ فینگلیش پیش‌بینی شده است! در برنامهٔ مستقل Windows امکانات سفارشی‌سازی بیشتری از قبیل واژه نامهٔ اختصاصی وجود دارد.

همچنین، شما می‌توانید ابزار ورودی را در محصولات Google مانند Gmail و Google Drive راه‌اندازی و استفاده کنید. برای این که بدانید چگونه می‌توانید ابزار ورودی Google را به صورت برنامهٔ افزودنی Chrome دانلود و استفاده کنید، لطفاً این مقاله را بخوانید.

امیدواریم این ابزار اثر مثبتی در کاربرد زبان فارسی داشته باشد و محتوای فارسی موجود در اینترنت و خارج از آن را غنی تر سازد.

نوشتهٔ فائق عويس، مدیر بخش خدمات زبان
(Fayeq Oweis, Language Services Manager)