ابزارهای جدید آزادی بیان از Google Ideas

ه‍.ش. ۱۳۹۲ آبان ۴, شنبه | ۴:۱۳

برچسب‌ها:

(پست شده در وبلاگ رسمی Google)

از بدو زمانی که مردم به بیان عقایدشان پرداخته‌اند، همیشه افرادی سعی بر مسکوت نمودن آنها داشته‌اند. امروزه از هر سه نفر یکی در جامعه‌ای به شدت تحت سانسور زندگی می‌کند. موانع آنلاین ممکن از هرنوعی باشند، از فیلترهای مسدودکنندهٔ محتوا گرفته تا حملات هدفمندی که برای تخریب وب‌سایت‌ها طراحی شده‌اند. برای بسیاری از افراد، این موانع چیزی بیش از اسباب مزاحمت هستند—آنها نماد سرکوب کامل می‌باشند.

این هفته Google Ideas—«کانون تفکر/عمل» ما (think/do tank)—در مشارکت با شورای روابط خارجی (Council on Foreign Relations) و Gen Next Foundation میزبان نشستی در نیویورک با عنوان «تضاد در یک دنیای متصل» بود (ویدئو).

این نشست «هکتیویست»ها، متخصصان امنیت، کارآفرینان، افرادی با عقاید مخالف و سایرین را گردهم آورده تا به بررسی ماهیت در حال تغییر تضاد بپردازند و اینکه چگونه ابزارهای آنلاین می‌توانند هم آسیب‌رسان و هم محافظ باشند. ما همچنین در حال ارزیابی راهکارهایی هستیم تا با مقابله با سانسورهای آنلاین بتوانیم به حمایت بهتر از مردم بپردازیم. ما با همکاری شرکایمان چندین محصول و ابتکار عمل‌ تازه‌ را راه‌اندازی خواهیم کرد که به این منظور طراحی شده‌اند:
  • Project Shield (پروژهٔ محافظ) ابتکار عملی است که به مردم امکان می‌دهد از فناوری Google برای محافظت بهتر از وب‌سایت‌هایی بپردازند که بدون این ابزار ممکن است به واسطهٔ حملات توزیع‌شدهٔ محروم‌سازی از سرویس (DDoS) حضور خود را در فضای آنلاین از دست بدهند. ما در حال حاضر از مدیران وب‌سایت‌هایی که به اخبار مستقل، حقوق بشر و مطالب مربوط به انتخابات خدمت‌رسانی می‌کنند دعوت می‌کنیم تا در دورهٔ بعدی آزمایش‌کنندگان مورد اطمینان شرکت کنند.

  • Digital Attack Map (نقشهٔ حملهٔ دیجیتالی) تصویری از اطلاعات زنده است که در همکاری با Arbor Networks و Google Ideas ساخته شده و حملات DDoS را که برای پایین کشیدن وب‌سایت‌ها—و محتوایشان— در سراسر جهان طراحی شده‌اند، بر روی نقشه نشان می‌دهد. این ابزار اطلاعات ترافیک مربوط به این حملات به آزادی بیان را به صورت همزمان و ناشناس نشان می‌دهد، و همچنین به مردم امکان می‌دهد به بررسی روندهای پیشین بپردازند و گزارش‌های اخبار مربوطه از قطعی در یک روز خاص را ببینند.

  • uProxy یک افزونهٔ مرورگر جدید و در حال توسعه است که به دوستان این امکان را می‌دهد تا در محافظت از اتصال شبکهٔ اینترنت در برابر فیلترها، نظارت‌ها و یا مسیرهای فرعی کمک کنند و برای یکدیگر راهی قابل اطمینان برای دسترسی به وب ایجاد نمایند. دانشگاه واشنگتن و Brave New Software به یاری Google Ideas این ابزار را توسعه داده‌اند. برای آشنایی بیشتر با چالش‌هایی که هدف uProxy برطرف کردن آنها است، ویدئوی ما را تماشا کنید.

فناوری‌های اطلاعات تضادها را در دنیای متصل ما دچار تغییر کرده‌اند، و دسترسی به جریان آزاد اطلاعات به طور فزاینده‌ای حیاتی است. نشست این هفته—و همچنین Shield (محافظ)، the Digital Attack Map (نقشهٔ حملهٔ دیجیتالی) و uProxy—همگی گام‌هایی هستند در جهت کمک به افرادی که برای آزادی بیان در سراسر جهان مبارزه می‌کنند.

پست‌شده توسط جرد کوهن، مدیر، Google Ideas
(Posted by Jared Cohen, Director, Google Ideas)