بیرون نمانید: راه‌های بازیابی حساب Google خود را فراهم کنید

ه‍.ش. ۱۳۹۲ آبان ۲۲, چهارشنبه | ۱۸:۴۱

برچسب‌ها: ,

(پست‌شده در Google Official Blog)

گذرواژه‌های قوی به محافظت از حساب‌های شما و اطلاعات موجود در وب کمک می‌کنند. ولی فراموش کردن گذرواژه‌‌تان مثل گم کردن کلیدهایتان است—در نهایت ممکن است از خانهٔ خودتان بیرون بمانید. ماجرا از این هم بدتر می‌شود اگر گذرواژهٔ شما به خطر بیفتد و یا دزدیده شود. در بعضی موارد دزد گذرواژهٔ شما را تغییر می‌دهد تا شما نتوانید به حساب خود وارد شوید—درست مثل اینکه کسی کلیدهای شما را بدزدد و سپس قفل را عوض کند.

اگر گذرواژهٔ Google خود را از دست داده‌ باشید، به راهی برای وارد شدن به حساب‌‌ Google خود— و دسترسی به چیزهایتان در Google+، Maps، Gmail و YouTube نیاز دارید. برای کمک به شما، Google نیازمند راهی است برای تشخیص اینکه شما مالک واقعی حساب هستید، حتی اگر گذرواژهٔ صحیح را ندانید. اکنون چندین گام ساده وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید کار را برای خود—و نه هیچ شخص دیگری—آسان کنید تا در صورت فراموش کردن یا ندانستن گذرواژه‌تان بتوانید وارد حساب Google خود شوید.

۱. یک آدرس ایمیل برای بازیابی اضافه کنید. با وارد کردن یک آدرس ایمیل دیگر در تنظیمات حساب Google خود، شما به Google این امکان را می‌دهید که از یک راه دیگر با شما تماس بگیرد. اگر گذرواژهٔ خود را فراموش کنید، Google می‌تواند پیوندی به این آدرس ایمیل بازیابی بفرستد تا شما بتوانید گذرواژه‌تان را عوض کنید. Google همچنین می‌تواند از این آدرس ایمیل برای مطلع کردن شما از فعالیتهای مشکوک در حسابتان استفاده کند.
در صورت دسترسی نداشتن به حساب Google،
تنظیم امکانات بازیابی می‌تواند در ورود دوباره به شما کمک کند.

۲. به حساب Google خود یک شماره تلفن اضافه کنید. در صورت فراموش کردن گذرواژه، تلفن همراه شما بهترین راه برای دسترسی مجدد به حسابتان است. این روش به مثابه «خط سریع» راه‌های بازیابی حساب است: ما کدی را به صورت پیام متنی به شماره تلفنی که افزوده‌اید می‌فرستیم و شما خیلی زود به سر کار و زندگی خود برمی‌گردید. تلفن شما امن‌تر و قابل اعتمادتر از راه‌های دیگر برای بازیابی حسابتان است. روش‌هایی مانند پرسش‌های «محرمانه» (پرسیدن نام خانوادگی مادرتان پیش از ازدواج و یا نام شهری که در آن به دنیا آمدید) ممکن است پاسخ‌هایی آسان برای به‌ خاطر آوردن داشته باشند، ولی امکان دسترسی به آنها برای افراد شرور نیز وجود دارد. و ما به طور مداوم می‌بینیم که افرادی که تلفن بازیابی اضافه کرده‌اند، در دسترسی به حسابشان سریع‌تر و موفق‌تر از افرادی هستند که از طریق ایمیل به بازیابی حساب خود می‌پردازند.

شما ممکن است یک پیام متنی هم، در صورتی که Google متوجه فعالیت مشکوکی در حسابتان شود، دریافت کنید. دادن شماره تلفن بازیابی به Google منجر به قرار دادن شما در فهرست‌های بازاریابی و یا دریافت تماس‌های بیشتر از فروشندگان تلفنی نخواهد شد.

۳. راه‌های بازیابی خود را به‌روز نگه دارید. فکر خوبی است که هر از چند گاهی راه‌های بازیابی خود را چک کنید. به طور مثال اگر پس از تنظیم راه‌های بازیابی شماره تلفن خود را تغییر دادید، با صرف یک دقیقه وقت این اطلاعات را در تنظیمات بازیابی خود به‌روز کنید. ما هر چند وقت یکبار تنظیمات فعلیتان را به شما یادآوری می‌کنیم تا به روز نگه داشتن این اطلاعات برایتان آسان‌تر شود.

همین! شما می‌توانید راه‌های بازیابی خود را یا در یادآوری بعدی، و یا با صرف دو دقیقه وقت همین الان در صفحهٔ راه‌های بازیابی حساب ما به‌روز کنید. برای توصیه‌های بیشتر در مورد حفاظت از خود و خانواده‌تان در فضای آنلاین از سایت راهنمایی برای ایمن و مطمئن ماندن در فضای آنلاین بازدید کنید.

نوشتهٔ دایانا اسمترز، مهندس نرم‌افزار
Diana Smetters, Software Engineer