قاب دانش

ه‍.ش. ۱۳۹۲ دی ۱۹, پنجشنبه | ۶:۱۳

برچسب‌ها:

این روزها بیشتر ما از Google تنها به عنوان یک موتور جستجو استفاده نمی‌کنیم. جستجوی Google به چیزی فراتر از پیدا کردن عبارت مورد نظر در وبسایت‌های مختلف تبدیل شده است. جستجو راهی است برای رشد، تحقیق، و کشف و گسترش افق‌های تازه. قاب دانش (Knowledge Panels) یکی از محصولات Google است که کشف اطلاعات جدید را ساده‌تر می‌کند و به تازگی به زبان فارسی هم در اختیار کاربران فارسی زبان قرار گرفته است.

در گذشته عبارت «امیر کبیر» برای Google فقط دو کلمه بود و غیر از حروف تشکیل دهنده‌اش معنی دیگری نداشت. اما می‌دانیم که این عبارت معنا و مفهوم عمیق‌تری از فقط همین دو کلمه دارد. امیر کبیر نام یکی از صدراعظم‌های ایران در دوران قاجار، نام یک دانشگاه در شهر تهران، و نام یک مؤسسهٔ انتشاراتی است.قاب دانش این امکان را برای کاربران ایجاد می‌کند که چیزهای مختلف را جستجو کنند: اشخاص، مکان‌ها، تیم‌های ورزشی، فیلم‌ها و سریال‌ها، بناهای تاریخی، اجرام سماوی، آثار هنری و خیلی چیزهای دیگر. Google در کنار نتایج معمول جستجو، قابی شامل اطلاعاتی دربارهٔ موضوع  مورد جستجو نمایش می‌دهد.


در قاب دانش ممکن است اطلاعات جدید و حتی گاهی غیرمنتظره پیدا کنید. مثلاً آیا می‌دانستید دوریس لسینگ، برندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات، در کرمانشاه متولد شده است؟ یا اینکه ساختمان جدید سینما آزادی در تهران ده طبقه است و هر روز از ۱۰:۳۰ تا۲۳:۳۰ باز است؟
برای اینکه قاب دانش را به فارسی امتحان کنید از آدرس www.google.com/?hl=fa برای جستجو استفاده کنید. اگر می‌خواهید همیشه قاب دانش را به فارسی ببینید باید تنظیمات زبان را در حساب Google خود به فارسی تغییر دهید. اما لزومی ندارد زبان جستجو فارسی باشد.

برای تغییر تنظیمات زبان حساب خود (در این مثال از انگلیسی به فارسی) در www.google.com در گوشهٔ سمت راست بالای صفحه با کلیک بر روی ▼ در کنار آدرس ایمیل خود منو را باز کرده و بر روی Account کلیک کنید. 


در صفحهٔ Account در بخش Language بر روی Edit در مقابل «Primary Language» کلیک کنید. از منوی زبان‌ها زبان «فارسی» را انتخاب کنید.
برای مشاهدهٔ حساب خود به زبان فارسی، صفحه را تازه‌سازی کنید.

نوشتهٔ تیم زبان فارسی (Persian Initiative Team)